OBEC LADNÁ - oficiální web obce Ladná
Obecní úřad: Masarykova 119/60, 691 46 Ladná | tel.: 519 324 502 | info@obecladna.cz | kontakt

SOUČASNOST OBCE

Obec Ladná je tiché a klidné místo na jihu Moravy. Ladná patří do regionu Podluží, kde se doposud udržují lidové tradice a zároveň je místem, které se rozvíjí. Ladnou by neměli vynechat zejména příznivci pěší turistiky a cykloturistiky, protože je to ideální místo pro vstup do Lednicko-valtického areálu, kulturní památky v seznamu UNESCO.
Katastr obce leží severně od města Břeclavi a sousedí s obcemi Lednice (na západě), Podivín a Velké Bílovice (na severu), Moravský Žižkov (na východě) a Břeclav (na jihu) s celkovou rozlohou 1006 ha.
V lednu 2004 proběhlo v obci referendum o odtržení obce od Břeclavi, ve kterém se občané rozhodli pro osamostatnění obce. Od 1. 7. 2006 je tedy Ladná opět samostatnou obcí. V současné době žije v obci 1250 obyvatel.
Katastrálním územím Ladná prochází železniční trať č.250 Havlíčkův Brod-Brno-Břeclav-Kúty. Dále zde prochází silnice D2 Brno-Břeclav-Bratislava, II/425 Rajhrad-Břeclav-Lanžhot, III/002 21 Břeclav-Ladná. Veřejná doprava je zajišťována vlaky Českých drah a autobusovou dopravou, kterou zajišťuje společnost BORS a.s. Břeclav.
V obci byla v roce 2007 znovu otevřena základní škola pro I.stupeň a je zde mateřská škola.
Do katastru obce zasahuje oblast Biosférické rezervace Dolní Morava, přírodní park Niva Dyje a Lednicko-valtický areál
Obec Ladná je členem svazků: Dobrovolný svazek obcí Lednicko-valtický areál, Svazek obcí Region Podluží, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení obcí a měst jižní Moravy.

obec

ZNAK OBCE

ŠTÍT ŠPANĚLSKÝ
štít španělskýNa červeném španělském štítu jsou položeny symboly obce dle doložené pečeti, která je uložena v Moravském zemském archívu v Brně. V horní části je položena na střed stříbrná radlice-špicí vlevo, nad kterou jsou po stranách v rozích položeny dva pětilisté květy růže se stříbrnými lístky a zlatými středy. V dolní části je pak rovněž na osu položen stříbrný kosíř-univerzální vinařský nástroj se zlatou rukojetí, hroty vlevo. po obou stranách kosíře jsou položeny dva zlaté hrozny se stříbrnými listy a úpony.
Tento znak je určen výhradně pro oficiální potřeby Obecního úřadu v Ladné a může být použit jen se souhlasem této instituce.

ŠTÍT KOLČÍ
znak kolčíZákladní kresebná i barevná varianta je doplněna obvodovou linií barokního štítu. Je identická a tvarově bohatší než štít španělský. Vychází ze skutečného bojového štítu-otisku pečeti uložené v Moravském zemském archívu v Brně.
Tento štít je určen pro potřeby reklamní a propagační, pro spolky či sdružení s obcí související.


VLAJKA OBCE

VLAJKA VÝVĚSNÍ
vlajka vývěsníNa červeném listu o poměru stran 2:3 je ve středu bílá radlice a kosíř rovněž bílé barvy se žlutou rukojetí. V horní části listu jsou pak položeny dva pětilisté květy bílé barvy se žlutými středy. Po stranách kosíře jsou dva hrozny žluté barvy s bílými listy a úpony.
Vlajka vývěsní pak prezentuje obec, vyvěšuje se při mimořádných událostech a státem uznaných svátcích spolu s vlajkou státní a evropskou.

PRAPOR SLAVNOSTNÍ
PRAPOR slavnostníGrafické a heraldické řešení je shodné s vlajkou vývěsní a je doplněno po obvodu listu praporu zlatými třásněmi. Žerď může nést ve svém klenotu atributy svého kraje a prsteny pro zavěšení šerpy s datem udělení Poslaneckou sněmovnou ČR a dnem vysvěcení praporu. Prapor slouží k mimořádným slavnostním příležitostem a zdobí čestné místo úřadu.

zpracoval Jaroslav Petr, Mikulov

Nahoru
Obecní úřad: Masarykova 119/60, 691 46 Ladná | tel.: 519 324 502 | info@obecladna.cz | vytvořeno firmou TimeTree | Statistika návštěvnosti